No 22. janvāra līdz 15.februārim Vides izglītības centrā Dubultos, Pils ielā 1 būs skatāma fotoizstāde “Nogāzt Goliātu”. Izstādi 22.janvārī plkst. 17:00 atklās pētniece un Pesticīdu rīcības tīkla Eiropā (PAN Europe) valdes locekle Jana Simanovska un vairāku Baltijas un Ziemeļvalstu nevalstisko organizāciju pārstāvji no Dānijas Ekoloģijas Padomes, Igaunijas Zaļās kustības un Lietuvas Baltijas Vides foruma. Izstādes atklāšanā tiešsaistē piedalīsies Filips Akermans Leists (Philip Ackermann-Leist) no ASV un Koens Hertogs (Koen Hertoge) no Itālijas, Mals pilsētas.

Ceļojošo fotoizstādi “Nogāzt Goliātu” organizē visās Baltijas valstīs, lai pievērstu sabiedrības uzmanību pesticīdu neredzamajai ietekmei un ar pesticīdu izmantošanu saistītajiem riskiem. Fotoizstāde aicina plašāk aizdomāties par ekosistēmu mijiedarbību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Foto stāsts attēlo Ziemeļitālijas kopienas iedzīvotāju ikdienu, saskaroties ar pesticīdu ietekmi un cīnoties pret to.  

Jana Simanovska, biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja: “Gleznainās Alpu pilsētas iedzīvotāji bija atklājuši nopietnu konvencionālās lauksaimniecības izraisītu piesārņojumu ar kaitīgiem pesticīdiem un nolēma cīnīties pret to, un šī cīņa iedvesmoja fotoizstādes autorus. Tas ir stāsts par to, kā maza kopiena var mobilizēties kopīgam mērķim, gan arī to, kā tiek ievērotas mūsu tiesības uz tīru vidi.”

Cīņu par pesticīdu izmantošanas samazināšanu un aizliegumu var salīdzināt ar cīņu ar Goliātu, kur no vienas puses ir intensīvās lauksaimniecības industrija, bet no otras puses – vietējie iedzīvotāji. Neskatoties uz nevienmērīgo spēku sadalījumu, vietējai kopienai izdevās panākt pesticīdu izmantošanas aizliegumu ar referenduma palīdzību. Vairāki lauksaimnieki apstrīdēja tiesā notikušā referenduma leģitimitāti, bet nesen Itālijas tiesa lēma, ka mēram bija tiesības rīkot šādu referendumu. Fotoizstāde “Nogāzt Goliātu” ir tapusi kustības “Ilgtspējības leksikons” (The Lexicon of Sustainability: www.thelexicon.org) ietvaros, kas apvieno leksikogrāfus, pētniekus, māksliniekus, filmu veidotājus un ilgtspējas ekspertus, lai ar īpašiem mākslinieciskiem paņēmieniem izstāstītu stāstus par ilgtspēju. Izstādi Latvijā organizē biedrība “Ekodizaina kompetences centrs” ar Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalstu projektā “Ilgtspējīga, veselīga lauksaimniecība”.