Jaunumi

19.05.2023.

20. maijā, Starptautiskajā bišu dienā, plkst. 11:00 tiešsaistes platformā ZOOM notiks ekspertu diskusija “Kā jūtas Latvijas bites?” Diskusijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību saiknei starp pesticīdu izmantošanu un bišu straujo izmiršanu. Kāda ir situācija Latvijā?

Par bišu straujo izmiršanu un šīs sugas lielo ietekmi uz visu ekosistēmu nozares eksperti runā ne pirmo gadu. Bites apputeksnē 170 tūkstošus augu sugu, kas savukārt nodrošina 200 tūkstošu dzīvnieku sugu izdzīvošanu. Mēs pat neapjaušam, cik lielā mērā arī mūsu, cilvēku, dzīve tiešā veidā ir saistīta ar bišu eksistences faktu – apmēram viena trešā daļa no pasaulē saražotās pārtikas ir tieši vai netieši saistītas ar bitēm. Daudzi eksperti uzskata, ka bišu izmiršana ietekmēs vairāku augu un dzīvnieku sugas – tās vienkārši izzudīs. Piemēram, kā norāda ANO, bez apputeksnēšanas radikāli var samazināties 87 pasaules vadošo kultūru – ogu, ābolu, bumbieru, gurķu, kakao, piparu, tomātu, sīpolu un kāpostu ražība.

Par vienu no iespējamajiem bišu straujās izzušanas iemesliem tiek uzskatīti pesticīdi. Pēdējo divu desmitgažu laikā Brazīlijā pesticīdu lietošanas mērogi ir palielinājušies par vairāk kā 70 procentiem. Pērnajā gadā šī valsts apstiprināja 290 jaunus preparātus, tai skaitā arī fiporonilu un glifosātu. Analizējot bites, kas gājušas bojā Brazīlijā, eksperti secināja, ka lielākā daļa no tām satur fipronila atliekas. Par satraucošu bišu skaitu samazināšanos ziņo arī citas pasaules valstis gan Ziemeļamerikā, gan Rietumeiropā, gan Āfrikā, gan Āzijā.

Kāda ir situācija Latvijā? Vai un cik strauji bites izmirst Latvijā? Vai esošais tiesiskais regulējums, kas attiecas uz pesticīdu lietojumu, pietiekami pasargā Latvijas bites un biteniekus? Kā Latvijas bitenieki redz šī brīža situāciju, kādas ir viņu bažas un ieteikumi? Jau pirms pāris gadiem pētnieki brīdināja, ka Latvijas vēsturiskā vietējā bite – Eiropas tumšā medus bite –  ir uz izzušanas sliekšņa. Vai un kādas ir šīs sugas izmiršanas konsekvences?

Lai noskaidrotu šo un vēl citus būtiskus jautājumus, Starptautiskajā bišu dienā, 20. maijā no plkst. 11:00 līdz 12:00 tiešsaistes vietnē ZOOM notiks ekspertu diskusija.

Diskusijas laikā būs iespēja rakstiski uzdod jautājumus. Saite uz diskusiju pieejama šeit – https://ej.uz/BitesZoom20V

Diskusijā piedalīsies:

Valters Brusbārdis, Latvijas Biškopības biedrības pētnieks, pastāstīs par bišu nozīmi un labklājību Latvijā un pasaulē.

Jānis Sietiņsons, zemnieku saimniecības “Z/S Kalna smīdes 1” īpašnieks, biškopis, dalīsies savā pieredzē par bitēm.

Jana Simanovska, biedrības “Ekodizaina kompetences centrs” vadītāja par faktoriem, kas ietekmē bites.

Agita Pusvilka, antropoloģe, iepazīstinās ar pētījumu, kā Latvijas bitenieki pieredz bišu saskarsmi ar pesticīdiem.

Jānis Rozītis, Pasaules Dabas fonda direktors par bitēm un bioloģisko daudzveidību.

Diskusiju moderēs: Sanita Rībena, RadioNABA raidījuma Nezāle vadītāja.

Pētījumu par bitēm un diskusiju finansē organizācija “Global Greengrants Fund”. Pētījuma veicēji nav saistīti ar ražotājiem vai tirgotājiem.


Posted by

Markuss Ozols

Netika atrasti saistīti raksti.