Augstu novērtējam Valsts augu dienesta ziņu par pārbaudes rezultātiem par biškopja I.Zariņa sūdzību. Tas ir ļoti pozitīvs solis dialoga uzsākšanai ar sabiedrību. 

Diemžēl, secinājumi gan ir apbēdinoši, jo, acīmredzami, likums biškopjus neaizsargā. 

Pēc incidenta biškopis I. Zariņš uzaicināja Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoru, kas secināja, ka darba bišu ir mazāk nekā sagaidāms. Savukārt VAAD veiktajā pārbaudē mirušas bites pie stropiem neatrod, tātad, mirušo bišu paraugus nevar paņemt. Lai gan pēc smidzināšanas apdullušas bites var neatgriezties mājās un līķus arī pie stropiem atrast nevar. 

Kā teikts veiktajā pārbaudē, izmantots fungicīds “Efilor”, kas satur darbīgās vielas boskalīdu un metkonazolu. Eiropā boskalīds šobrīd netiek uzskatīts par bīstamu bitēm, kas saistīts ar metodoloģiskām nepilnībām pesticīdu izvērtēšanā, proti, līdzšinējais izvērtējums pirms laišanas tirgū pamatā skatās akūtās ietekmes sauszemes dzīvniekiem, kas ir nepietiekami: par fungicīdu hronisko kaitējumu bitēm (ilgtermiņām) šobrīd pierādījumu skaits aug. Piemēram, arī boskalīds var izraisīt hronisku kaitējumu bitēm*. Kalifornijas universitāte neiesaka lietot boskalīdu saturošus preparātus ziedošās kultūrās dienas laikā. Mičiganas universitāte neiesaka izmantot nekādus fungicīdus ziedošās kultūrās dienas laikā

Cik saprotams no VAAD sniegtās informācijas, ir pārbaudītas un testētas tikai “Efilor” darbīgās vielas. Vai ir pārbaudītas arī citas darbīgās vielas, vai arī inspektori pilnībā paļaujas uz operatora sniegto informāciju? Šis līdzeklis nereti tiek izmantots kopā ar bitēm kaitīgiem insekticīdiem. 

Uzskatām, ka šis gadījums liecina, ka integrētā augu aizsardzība, kas sabalansētu vides un ekonomiskās intereses, Latvijā pastāv tikai uz papīra. Aicinām lauksaimniekus būt atbildīgiem un neapstrādāt ziedošus laukus ar fungicīdiem dienas laikā, lai nekaitētu bitēm un citiem apputeksnētājiem. Paldies tiem lauksaimniekiem, kas tā jau dara!

Apsveriet parakstīt Petīciju labākai bišu un lauksaimnieku aizsardzībai, lai aicinātu likumdevējus uzlabot tiesisko regulējumu! (šeit)

“Glābiet bites un lauksaimniekus” vārdā Jana Simanovska  

*Simon-Delso, N., San Martin, G., Bruneau, E. et al. Time-to-death approach to reveal chronic and cumulative toxicity of a fungicide for honeybees not revealed with the standard ten-day test. Sci Rep 8, 7241 (2018). https://doi.org/10.1038/s41598-018-24746-9)